مطالب ویژه

ارسال لایحه «مهارت آموزی سربازان» به مجلس

«تقویت مهارت‌آموزی سربازان در دوره خدمت» در کمیسیون اصلی دولت تصویب شده است.

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به تهیه و تدوین دو لایحه درباره سربازی توسط این نهاد گفت: لوایح «مهارت‌آموزی سربازان» و «اصلاح قانون نظام وظیفه» هردو در دستور کاردولت قرار دارند و ظرف یک یا دو ماه آینده به مجلس ارسال می‌شوند.

رضا طلایی‌نیک (سخنگوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) با اشاره به اقدامات این نهاد در حوزه سربازی گفت: درخصوص سربازی با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، دو لایحه را به دولت تقدیم کرده‌ایم. در این راستا، یک لایحه با نام «تقویت مهارت‌آموزی سربازان در دوره خدمت» در کمیسیون اصلی دولت تصویب شده است.

وی افزود: براساس این لایحه، قرار است امتیازاتی در حوزه آموزش و مهارت‌یابی در دوره خدمت با هدف استفاده بهینه از فرصت سربازی و همچنین، حمایت‌ها و تسهیلات ویژه‌ای را به صورت قانونمند برای اشتغال سربازان پس از دوران خدمت وظیفه خواهیم داشت.

معاون توسعه و مدیریت وزارت دفاع با بیان اینکه اگر لایحه پیشنهادی ما در مجلس تصویب شود، پیش‌بینی این است در سال‌های آینده هیچ سرباز فاقد شغل را نخواهیم داشت، تاکید کرد: جوانان ما در دوره سربازی مهارت لازم را با شناسایی استعدادشان پیداکرده و با استفاده از صندوق، تسهیلات و حمایت‌های مالی درنظرگرفته شده، می‌توانند در شغل مورد نظر خود فعالیت کنند.

وی ادامه داد: لایحه دیگر، «اصلاح برخی از مقررات حوزه معافیت‌ها و مقررات اعزام به خدمت» است. همچنین، درنظرگرفتن مزایای قانونی غیر از مهارت و اشتغال در حوزه‌های معیشتی، رفاهی و اولویت در استخدام برای افرادی که وارد خدمت وظیفه می‌شوند را تقدیم دولت کرده‌ایم.

طلایی‌نیک عنوان کرد: یک کارگروه خاص در دولت با حضور ۱۰ وزارتخانه و دستگاه‌های کشوری و لشکری با مسئولیت وزارت دفاع برای بررسی این لوایح تشکیل شده است. این پیش‌نویس آماده رسیدگی در کمیسیون دولت و هیئت وزیران است که ظرف یک یا دو ماه آینده تقدیم مجلس خواهد شد.

وی از احتمال تجمیع این دو لایحه خبر داد و افزود: ممکن است این لایحه به یک لایحه تحت عنوان قانون اصلاح و بازبینی تجمیع شود. این لایحه درخصوص افرادی است که تردد به خارج از کشور دارند تسهیلات جدیدی در این لوایح پیش‌بینی شده است، تبدیل شود. جزئیات دقیق این لایه پس از تصویب توسط هیئت وزیران به اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا